Ne féljetek – ami megbénít

Főpapunk ugyanis nem olyan, hogy ne tudna együtt érezni gyöngeségeinkkel, hanem olyan, aki hozzánk hasonlóan mindenben kísértést szenvedett, de bűnt nem követett el. Lépjünk tehát bizalommal a kegyelem trónja elé, hogy irgalmat nyerjünk és kegyelmet találjunk, amikor segítségre van szükségünk.” (Zsid4,15-16)

Vigasztaló sorok. Tudjuk, hogy ontológiai képtelenség, hogy Jézus, az Atya fia bűnt követett volna el, de vigasztaló, hogy mint valóságos ember ne élte volna át a kísértéseinket. A ránk törő kísértésekért ugyanis nem vagyunk felelősek. Hogy miként reagálunk ezekre, az már a mi döntésünktől függ. Reagálhatunk bűnös módon gondolatainkra, a bennünk megszülető képekre, a tudattalanunkból felmerülő álomképekre. Elkövethetjük a bűnt gondolattal, szóval, cselekedettel és mulasztással, de érzéseinkért nem vagyunk felelősek.

Így akármilyen hihetetlen, a bénító félelem érzését Jézus is megtapasztalta. Vagyis, lebénulhatok. A testem elkezd remegni, mint Jézus teste ott az Olajfák hegyén a kertben imádság közben. Hogy megnyugodjon, kívülről jön a segítség. Egy angyal megvigasztalja. (Lk22,39-46)

Bénítólag hat ránk a tömény rosszindulat és gonoszság is. Egy názáreti látogatása alkalmával meg is jegyzi az evangélista, hogy a jelenlévők megbotránkoztak benne. Hitetlenségük miatt „nem is tudott ott csodát tenni.” (Mk6,1-6)

Egy lelkésztársam is átélte a rosszindulat és a megvetés bénító hatását. Súlyos depresszió miatt, vasárnap közeledtével, hogy aznap miséznie kell a hívek előtt, a gondolat lebénította. Egyszerűen nem tudott megmozdulni. Estefelé már lassan magához tért. A közösség persze nem értette, vagy nem akarta megérteni állapotát. Lustának, érzéketlennek tartották. Ez persze csak növelte a benne lévő bénító érzéseket.

Megbéníthat a félelem az ítélettől. – Mit gondolnak a többiek? – Nem követhetek el hibákat. Félek, hogy kritikát kapok. Próbálunk észrevétlenek maradni és rendesen viselkedni. Nem merek megszólalni a csoportban és bénultan ülve (vagy fekve) maradok.

Ilyen bénultságok gyakran vannak a Bibliában. Kívülről jön a gyógyító impulzus, de nekem kell végül is talpra állnom, nekem kell az ágyat a hónom alá venni. (Mt9,1-8; ApCsel3,1-12)

Nem várhatjuk meg, míg teljesen elmúlik a félelem. Betegség, bénaság, bizonytalanság és gátlás. Hónunk alá kell venni és azokkal együtt el kell indulni. Ha nem tagadom le, a félelem egy idő után elveszíti jelentőségét. Megengedem az izzadást, szeretettel nézek rá, és egy idő után elveszíti bénító hatalmát. Ha bevallom, ezáltal a bénaságomat viszonylagossá teszem.

Mit kezdek a félelmeimmel? Megengedem őket, szabad félnem?

Fontos tudnom, hogy tulajdon értékeim mélyebben fekszenek, mint ahol élek. Mások véleményénél mélyebben találhatók értékeim.

Ezáltal új, nagyobb szabadság nyílik számomra a gyógyulás útján.

Ezzel együtt jó tudni, hogy bizalmatlansággal szemben a bizalom, az odafigyelés; a rosszindulattal szemben a jó szándék, a dicséret, a biztatás reptethet minket!

Izaiás próféta írja: 

„Hát nem tudod, és nem hallottad még,

hogy örökkévaló Isten az Úr?

Ő teremtette a föld határait.

Nem lankad el és nem fárad el,

s bölcsessége kifürkészhetetlen.

Erőt ad a fáradtaknak,

és gyámolítja a kimerültet.

Még a fiatalok is elfáradhatnak,

ellankadhatnak,

az ifjak is összeeshetnek erőtlenül.

De akik az úrban bíznak,

új erőre kapnak, 

szárnyra kelnek, mint a sasok.

Futnak, de nem fáradnak ki,

járnak-kelnek, de nem lankadnak el.”

(Iz40,28-31)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük